Pandemija virusa SARS-CoV-2 iznenadila je čitav svijet te se brojne svjetske Vlade, a onda i građani, iz dana u dan suočavaju s promjenjivim okolnostima i enormnom količinom informacija iz kojih je ponekad teško razaznati one bitne. Iz tog razloga pripremili smo vam detaljni vodič za život u doba koronavirusa, odnosno vrlo detaljne upute temeljene na najnovijim preporukama WHO-a te hrvatskog Kriznog stožera o tome kako se ponašati, koje aktivnosti su dozvoljene, a koje ne, te kako odgovornim djelovanjem smanjiti razmjere krize i spasiti ljudske živote.
To je ključno za sprječavanje infekcije. Ruke treba prati često i temeljito sapunom i vodom najmanje 20 sekundi. Kada sapun i voda nisu dostupni možete koristiti dezinficijens koji sadrži najmanje 60 posto alkohola. Virus ulazi u tijelo kroz oči, nos i usta, stoga ih nemojte dirati neopranim rukama. Nakon pranja ruku, za sušenje je poželjno koristiti papirnate ručnike za jednokratnu upotrebu. Ako vam nisu dostupni, koristite ručnike i zamijenite ih kada postanu vlažni.
Plastika je posebno opasna?
Iako još nemamo studija s dovoljnom razinom pouzdanosti, postoje indicije kako se virus može zadržavati na površinama od nekoliko sati pa sve do nekoliko dana. Ugledni hrvatski znanstvenik dr. Gordan Lauc citirao je studiju objavljenu u časopisu New England Journal of Medicine prema kojoj je plastika posebno problematična te virus na njoj može preživjeti i dva dana.
Ovo ga čini posebno pogodnim za širenje u, recimo, trgovinama gdje zaražena osoba može dotaknuti mlijeko, jogurt ili neki drugi proizvod koji ostaje kontaminiran i do 2 dana.
Treba li stvarati zalihe namirnica?
Ne! Skladišta hrvatskih trgovina su puna, distribucijski tokovi su stabilni te ne postoji nikakva opasnost da hrvatske trgovine ostanu bez artikala. Iz tog razloga nije potrebno stvarati velike zalihe namirnica ni životnih potrepština. Kako se virus bude širio, moguće je da se mjere samoizolacije povećaju te će se građanima savjetovati da izlaske iz kuće smanje na što je moguće manju mjeru. Čak i u tom slučaju, trgovine će raditi dok će se vjerojatno uspostaviti određena pravila kako bi se smanjio socijalni kontakt u zatvorenom, no nema opasnosti da će ponestati osnovnih životnih namirnica.
Mogu li virus donijeti kući na odjeći?
Svjetska zdravstvena organizacija objavila je kako još uvijek ne postoje jasni dokazi koliko koronavirus preživljava na površinama, ali preliminarne informacije govore da se na površini može zadržati od nekoliko sati do nekoliko dana. Prema podacima koje su objavili znanstvenici s američkog Harvarda, vjerojatnije je kako će virus preživjeti na čvršćim površinama nego na mekšim, poput različitih tkanina. Ipak, liječnici sugeriraju skidanje obuće nakon ulaska u zatvoreni prostor i presvlačenje u čistu odjeću.
Odjeću koju ste koristili nemojte tresti ili provjetravati. Operite je kao i inače, prema uputama s etikete.
Nakon dodirivanja korištene odjeće svakako operite ruke.
Izlažem li se riziku ako izlazim na otvoreno?
Dozvoljeno je izlaziti vani, ali treba strogo izbjegavati svaki oblik bliskog kontakta te posebno paziti da se izbjegavaju mjesta na kojima boravili ili je boravilo više ljudi. Recimo, dječji parkovi i slično. Prema Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) – bliskim kontaktom smatra se kontakt na udaljenosti manjoj od dva metra u zatvorenom i manjoj od jednog metra na otvorenom prostoru dulje od 15 minuta.
Koliko je poznato, virus na vanjskim površinama može preživjeti od nekoliko sati do nekoliko dana te je potrebno paziti i na potencijalno kontaminirane površine.
Preporuka je da se svi zahvati koji nisu hitni poput konzultacija ili provođenja dentalne higijene (npr. otklanjanje naslaga zubnog kamenca i pjeskarenje) otkažu. Pri ulasku i izlasku iz ordinacije obavezno koristite sredstva za dezinfekciju, ne preporuča se dolazak u ordinacije mlađe djece i starijih osoba. U pratnji maloljetne osobe dopuštena je pratnja jednog roditelja dok punoljetne osobe ulaze bez pratnje osim u slučaju kada je pratnja neophodna. Ako morate zubaru, naručite se telefonski, nikako ne dolaziti na svoju ruku u ordinaciju. Svoj termin potrebno je otkazati ako ste: u posljednjih 14 dana putovali u rizična područja (“Crvene zone”), ako ste imali kontakte s osobama koje su u posljednja dva tjedna boravili u rizičnim područjima, ako ste imali kontakt s osobama koje su zaražene koronavirusom ili s osobama koje su u karanteni ili samoizolaciji zbog zaraze koronavirusom.
Što ako trebam u doktora?
Preporuka Stožera je da se odgode svi pregledi koji nisu hitni i nužni. Primarna zdravstvena skrb nastavit će funkcionirati, no preporuka je da se prije pregleda telefonski konzultirate sa svojim liječnikom. Nemojte odlaziti u ordinacije i ambulante bez najave.
Koga kontaktirati u slučaju pojave simptoma?
Brojevi telefona Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na temu koronavirusa dostupni su za građane svaki radni dan od 8 do 22 sata te subotom i nedjeljom od 8 do 14 sati:
091 468 30 32
099 468 30 01
Broj nadležnog epidemiologa možete dobiti preko županijskih centara na broju 112.
Detalje oko toga kada je potrebno kontaktirati liječnika zbog sumnje na zarazu koronavirusom možete potražiti ovdje.
Kako se ponašati u ljekarnama?
Ljekarne su otvorene, no kako je riječ o mjestima s većim rizikom za prijenos bolesti, uvedene su posebne preporuke.
U ljekarne se ulazi postupno kako se ne bi stvorila gužva, a građanima se savjetuje da se prilikom razgovora s djelatnikom od pulta odmaknu barem 1,5 metar. Preporučuje se plaćanje karticama.
Prometuje prema posebnom rasporedu u većini gradova, no iz HZJZ-a savjetuju da se izbjegava korištenje koliko god je moguće. Hodanje, bicikl i osobni automobil su preporučena sredstva transporta, a ukoliko nije moguće izbjeći javni prijevoz – sjedite na što je moguće većoj udaljenosti od drugih putnika.
Mobiteli, računala, POS uređaji
Iz HZJZ-a savjetuje da najmanje dva puta dnevno čistite sve dodirne površine: radne površine, pametne i druge telefone, POS uređaje, tipkovnice, konzole, računala te druge dodirne površine koje koristi veći broj osoba. Prilikom kupnji u trgovinama i ljekarnama preporučuje se da POS uređaj prekrijete jednokratnim maramicom ili papirnatim ručnikom te preko njih dodirujete tipke.
Slobodna Dalmacija